MacBook Pro13 Retina 2015

MacBook Pro 13“ Retina: Recenze od dlouholetého Windows uživatele

MacBook Pro 13“ Retina: Recenze od dlouholetého Windows uživatele

Nebudu chodit kolem horké kaše. Jak vám asi došlo, koupil jsem si MacBook. Úvod jsem chtěl nejdříve začít tím, jak je pro mě tento rok speciální, jak budu plnit desítky předsevzetí, že to bude můj rok! Ne, nic takového nechystám. Takže ještě jednou, opustil jsem od léta používaného PC a operačního systému Windows a pouštím se na grafické bojiště s MacBookem a OS X. Jak to zvládám, jestli přechod na Macintosh stál za to a jestli bych se vrátil zpět k Windows? To se za chvíli dozvíte.

MacBook Pro Retina - To rozbalování mě nikdy neomrzíTo rozbalování mě nikdy neomrzí

MacBook Pro Retina 2015: představení a obsah balení

Vybral jsem si variantu s lehce rychlejším procesorem, než je v základu (o 200 MHz). Konkrétně 2,9GHz dvoujádrový procesor Intel Core i5 (5287U), základních 8GB RAM a pro mě možná až moc velké SSD o velikosti 512GB. Původně jsem chtěl CTO variantu s taktem 2,7GHz, SSD 256GB, ale hlavně 16GB RAM. Bohužel nebyl nikde k sehnání, všude byla skoro měsíční nebo neznámá dodací lhůta a já prostě čekat nechtěl!

MacBook Pro Retina - Detailní specifikaceDetailní specifikace

Pokud již nějaký produkt od amerického giganta vlastníte, nepřekvapí vás minimalistický design a parádně zpracovaný obsah. V balení naleznete MacBook (překvapivě), brožury, dvě samolepky, nabíjecí adaptér MagSafe 2 a prodlužovací kabel pro nabíječku.

MacBook Pro Retina - Vše potřebné pro bojVše potřebné pro boj

MacBook Pro Retina - Brožurky, samolepky a hadříkBrožurky, samolepky a hadřík

Zpracování a design: nejelegantnější kus hliníku

Je velice nepravděpodobné, že jste se MacBookem v životě nesetkali (pokud opravdu ne, jste tu správně!), nebo alespoň neviděli na internetu. Měl jsem možnost chvíli pracovat s tenkým Macbook Air a nesčetněkrát jsem si ho osahal v různých obchodech. Veliké překvapení při rozbalování se tedy nekonalo. Věděl jsem, jak vypadá a co mě čeká. Těšil jsem se na to, až s ním budu naplno pracovat. Precizně zpracovaný kus hliníku, který tvoří celé unibody. Design zůstává po letech identický, jen oproti starší, „neretinové“ variantě ubral na váze a velikosti, další rozdíly najdete na oficiálních stránkách Apple.

MacBook Pro Retina - Cítíte tu vůni, ten feel? :DCítíte tu vůni, ten feel? 😀

První změnou oproti notebookům s Windows je klávesnice, díky drobným změnám v layoutu. Kromě „klasického“ Shift, Control a Option/Alt tlačítka tu máme Command tlačítko, coby náhražka za známou Windows klávesu. Hlavní rozdíly poznáte až během provozu. Zbytek layoutu je vesměs stejný. Samozřejmostí je podsvícená klávesnice (moje první, znáte to), s automatickou, či manuální regulací podsvícení.

MacBook Pro Retina - Otevíráme!Otevíráme!

MacBook Pro Retina - Layout klávesniceLayout klávesnice

Další moje „poprvé“ je Trackpad. A ne ledajaký! Force Touch Trackpad, ale o něm až později. Do teď jsem pracoval s „neprokliknutelnou“ plochou a dvěma tlačítky. Absence mechanických tlačítek byla znát jen první dny (v práci stejně používám Apple Magic mouse 2), teď už bych zpět neměnil.

MacBook Pro Retina - Force Touch TrackpadForce Touch Trackpad

Stížnosti většiny uživatelů na slabší zastoupení portů jsem nezpozoroval (bylo nebylo jedno USB-C, jenom jedno), respektive mi nevadí. Myslím, že 2 x USB 3.0, 2 x Thunderbolt, HDMI + čtečka karet a Jack 3,5mm je plně dostačující, pro mě ano. Nepotřebuji čtyři USB konektory, VGA, či CD/DVD mechaniku. Byl jsem trochu překvapený absencí ethernetu. Přece jenom i můj předchozí ultrabook Samsung 530U ethernetem disponoval. Nijak zásadně mi to ale nevadí.

MacBook Pro Retina - Z levé strany čtečka karet, HDMI a USB 3.0z levé strany čtečka karet, HDMI a USB 3.0

MacBook Pro Retina - A z druhé Jack 3,5mm, USB 3.0, 2x Thunderbird a MagSafe 2A z druhé Jack 3,5mm, USB 3.0, 2x Thunderbird a MagSafe 2

Nejvíce jsem se těšil na retina displej. Přestože jsou moje oči zhýčkané retinou od mobilu a tabletu (iPhone a iPad), byl jsem zvědavý. Displej s LED podsvícení a IPS technologií při rozlišení 2560 x 1600 pixelů na 13,3 palcové úhlopříčce. Byl by hřích nechat tuto krásu netknutou. Nezbývá, než MacBook zapnout. Spouštím!

MacBook Pro Retina - Úžasný retina displejÚžasný retina displej

První spuštění: neuvěřitelná retina

Zapínací tlačítko je pro mě nestandardně zakomponováno do layoutu klávesnice. Byl jsem zvyklý, že Power Button byl mimo klávesnici, na první pohled rozeznatelný od zbytku klávesnice. Po zapnutí, krátkém nastavení a přihlášení k Apple ID se dostanete na úvodní plochu. Abych nezapomněl, displej je fantastický! Jemnost displeje a podání barev mě přímo uchvátilo a nechápal jsem, jak jsem bez toho mohl žít. Na tento standard si rychle zvyknete a všechno s menším rozlišením nebo DPI, než má MacBook (konkrétně 227 bodů na palec), vám bude připadat… špatné.

MacBook Pro Retina - Perfektní barvy z každého úhlu, to prostě musíte vidětPerfektní barvy z každého úhlu, to prostě musíte vidět

Problém neotimalizovaných aplikací pro retinu mě naštěstí minul, takže si užívám “nerozkostičkované“ prvky, text a objekty, které se v některých aplikacích objevovali. MacBook standardně neběží na maximálním rozlišení, ale prostřednictvím virtuálního rozlišení v hodnotách 1680 x 1050, 1440 x 900, 1280 x 800 nebo 1024 x 600 obrazových bodů. To ale neznamená, že by nevyužil potenciál displeje. Ve skutečnosti je obraz stále ostrý (pokud kvalita obrázku dovolí), ale je přesným poměrem zvětšený, aby váš obrázek o 50 x 50px byl vůbec vidět. Apple doporučuje a jako výchozí rozlišení používá 1280 x 800px, jelikož je to přesný násobek retina rozlišení a tudíž je obraz nejostřejší. Ale při tak jemném displeji rozdíl nepoznáte. Já používám maximální 1680 x 1050. Samozřejmě, že nemůžete čekat ostré detaily obrázky, pokud je kvalita obrázku 1Mpx. Naopak 4k obrázky a videa, to je jiná podívaná.

MacBook Pro Retina - Nastavení rozlišeníNastavení rozlišení

První dotyk s OS X: intuitivní prostředí, se kterým se naučíte ihned pracovat

Tak úplně první dotyk zase ne. Jak jsem psal výše, menší zkušenosti s předchozími verzemi OS X mám ( OS X Lion, myslím). Aktuálně mám nainstalovanou nejnovější verzi, OS X El Capitan. Plocha je rozdělena na tři části. Horní řádek nabídek, plocha samotná a Dock.

Bál jsem se velkých rozdílů obou systému, ale díky jednoduchosti OS X se s ním naučíte pracovat rychle. Kompatibilita a alternativy programů a aplikací mě vůbec netrápila (kolegové mě ujistili). Všechny známé i méně známe programy, které potřebuji k práci a svým koníčkům jsou v drtivé většině i ve verzi pro Mac (což mě opravdu velmi potěšilo). Pro zbytek se našlo hned několik důstojných alternativ.

MacBook Pro Retina - "Tento počítač" v Apple provedení„Tento počítač“ v Apple provedení

MacBook Pro Retina - Appka sem, appka tamAppka sem, appka tam

Rozdíly mezi Windows a OS X si zaslouží samostatný článek a já tu dnes píšu hlavně o MacBooku jako takovém. Takže se vrhneme dál.

Výkon, baterie: perfektní a zase perfektní

Že to s tou chválou přeháním? S přehledem zvládá retinový displej, rozšířený o externí monitor Dell U2715H UltraSharp, na kterých mám zapnutý Photoshop, Illustrator, Sketch a dalších x programů. Možná proto ho tak chválím.

Dříve mi ultrabook vydržel 3 hodiny aktivní práce, a až 5 hodin méně náročné práce (internet, Word), nyní není problém pracovat i 6 hodin (případně 10 hodin méně náročné práce). Myslím aktivní práci v programu Photoshop nebo Sketch. MacBook už tedy z práce vůbec nemusím nabíjet, můžu na něm pracovat nebo se bavit až do večera. Spousta uživatelů schválí právě výdrž baterie a já můžu jenom souhlasit. Je jasné, že takto dlouhá výdrž je díky kvalitním procesorů od Intelu, v kombinaci s úsporným SSD a optimalizací operačního systému (jasně, Lenovo taky umí). O správnou teplotu se stará větráček, který slyším, jen když se opravdu snažím. Při spuštěném prohlížeči, Spotify a aplikaci Photoshop se ani nespouští, asi mu to ani nestojí za tu námahu 😀 Při spuštění více Adobe aplikací a dalších programů už pomalu začíná chladit. Naplno běží jen při hraní her (při Bioshock Infinite se točil jak o život). Musím říct, že jsem takový hluk nečekal, ale na druhou stranu byl MacBook stále v relativně dobré teplotě, takže to beru jako prevenci. Dřív bylo normální, že ač se větráček točil naplno, teplota notebooku byli extrémně vysoká.

MacBook Pro Retina - Někdy se mi zdá, že mi MacBook lže a vydrží déle, než píšeNěkdy se mi zdá, že mi MacBook lže a vydrží déle, než píše

Trackpad: revoluce se nekoná, evoluce ano

Poslední generace MacBooku Pro disponuje technologií Force Touch (dalšími produkty jsou MacBook, iPhone 6S/Plus a Apple Watch). Tato „utilita“ umožní rozpoznat sílu a tlak stisku na trackpad, díky kterému se otevírají možnosti ovládání systému. Funkce, které jsem zatím vyzkoušel, byl rychlý náhled souborů, rychlost přehrávání videa (tady jen nejvíc poznat přítlak) nebo třeba rychlý náhled odkazu. Oblíbil jsem si rychlé přepínání ploch pomocí gest. Jednoduše na trackpadu „swipenete“ doprava nebo doleva a máme další plochu. A funguje to skvěle! Díky tomu je práce daleko rychlejší a efektivnější než na Windows.

Gesta a samotnou sílu a hlasitost přítlaku si můžete nastavit. Můžete vypnout gesta, které nebudete nebo nechcete používat. Já mám zapnuté všechny, protože používám všechny, na rozdíl od některých gest ve Windows. Kromě klasického nastavení rychlosti ukazatele máte možnost nastavit i sílu odporu při kliknutí, hlasitost kliknutí a haptickou odezvu při silnější kliknutí.

MacBook Pro Retina - Možnosti nastavení trackpaduMožnosti nastavení trackpadu

Po měsíci s MacBookem: notebook s Windows už „nikdy“

Po měsíci práce s MacBookem jsem naprosto spokojený. Osvojil jsem si prostředí, možnosti, zkratky a gesta a vím, že jsem toho ještě hodně neobjevil. Dřívější problém s tlačítkem Command a Control je pryč, naopak mám problém něco zkopírovat na klávesnici s Windows layoutem. Pro mojí práci mi nic nechybí, necítím se ochuzen o programy, aplikace, funkce nebo jiné činnosti, které jsem provozoval na počítači/notebooku s Windows.

Abych jen nechválil, mrzí mě nemožnost upgradovat paměť RAM, která je připájená k základní desce. Proto jsem ze začátku usiloval o variantu s 16GB RAM, ale moje nedočkavost byla silnější. Samozřejmě, chybí mi hry (Metal Gear Solid rulez!), ale to rozhodně jako handicap nevidím, ve skutečnosti je to o důvod navíc si koupit PlayStation 4.

Závěr

Napsat jednoznačný verdikt je těžké. Pokud budu brát MacBook jako celek (MacBook samotný + OS X), jinou alternativu prostě nenajdete (Hackintosh ne!). To je asi hlavní důvod, proč bych se k Windows nerad vrátil, ta kombinace hardwaru a softwaru v elegantním hliníkovém těle (a svítící jablko!) je prostě super. Tak jako tak, s „klasickými“ počítači s Windows se setkávám denně, takže žádná rozlučka nebude.

Spokojený jsem, neměnil bych. MacBook splnil všechna má očekávání, některá dokonce předčil. A přesně toto jsem od MacBooku čekal.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.