Fiftythree pencil, zdroj: http://www.core77designawards.com/2014/recipients/pencil-fiftythree/

FiftyThree Pencil – Bluetooth stylus pro iOS zařízení

FiftyThree Pencil – Bluetooth stylus pro iOS zařízení

Kdo dnes používá stylus? S příchodem kapacitních displejů odpadla potřeba využívat pro pohyb v systému cokoliv jiného než prst. Jak kdysi prohlásil bývalý CEO společnosti Apple, Steve Jobs: „Who wants a stylus?“, přeloženo jako: „Kdo potřebuje stylus?“. A tak začala „éra bez stylusů“. Ovládání bylo intuitivní a rychlé, přesto se postupem času na trh opět začali vracet. Lidstvo používá tužku od nepaměti a do dnešní doby ji nikdo nedokázal nahradit. Podobné je to se stylusy. Jsou úkony, které se provádí lépe nebo u kterých je přímo žádoucí použít stylus. Dnes si jeden představíme.

Není grafit, jako grafitNení grafit, jako grafit; zdroj: fiftythree.com

Představení stylusu

Jeden, který minimálně svým vzhledem vyčnívá od ostatních. Stylus od firmy FiftyThree s jednoduchým a prostým názvem, Pencil. Vypadá jako masivní tesařská tužka. Stylus se prodává ve třech barevných provedení, zlatá, grafitová a speciální dřevěná edice (ořech) s magnetem pro přichycení k iPadu.

Který byste vybrali vy?Který byste vybrali vy?

Unboxing

Co mě překvapilo, byla rychlost dodání. Hned druhý den jsem dostal informaci o vyexpedování zásilky a ještě tentýž týden jsem měl stylus doma. Celkově to tedy nezabralo ani týden.

Pěkně řešené baleníPěkně řešené balení

Na nic jsem nečekal a rovnou rozbaloval malou, ale designově velmi povedenou krabičku. Podle přední strany krabičky stylus funguje pouze pro iPad 3 a novější + iPad mini, ale pár měsíců zpět byla přidána podpora pro iPhone a iPad Pro (respektive vyšla aplikace Paper pro iPhone).

Popis, co vše dokážePopis, co vše dokáže

Kromě kompletně sestaveného stylusu (tělo, baterka, hrot a guma) se v balení nacházejí manuály a další papíry, které jsem nečetl a náhradní hrot i guma.

Náhradní hrozt a guma se dají koupit i samostatněNáhradní hrot a guma se dají koupit i samostatně

Tužka

Nemohl jsem se dočkat, takže jsem ihned začal stylus nabíjet. Jednoduše vytáhnete hrot, který je „zacvaknutý“ na baterku s USB konektorem a strčíte do jakéhokoliv aktivního USB portu.

Na jedno nabití vydrží až jeden měsícNa jedno nabití vydrží až jeden měsíc

Mezi tím jsem si prohlížel tělo stylusu. Objednal jsem si verzi v grafitovém provedení. Stylus je velmi robustní. Zpracování je opravdu luxusní, neobvyklé a krásné. Logo výrobce, „53“ jen vyšperkuje celý vzhled. Když jsem usoudil, že je stylus aspoň chvíli pracovat, zapnul jsem iPhone a pustil se do testování.

Nejde popsat, museli byste si šáhnout!Nejde popsat, museli byste si šáhnout!

Používání

Stylus se dobře drží i přes své kovové tělo, díky oválnému tvaru. V iOS prostření funguje jako klasický stylus, i bez připojení pomocí Bluetooth. Díky gumové špičce po displeji neklouže ani nedrhne, což je pro mě příjemnější než stylus s čistě umělým hrotem. Například Jot Script Evernote edition, který jsem dříve vlastnil. Pro přesné psaní poznámek to není (ale jde to), k tomu jsou určené jiné stylusy.

Složit, a může se začít!Složit, a může se začít!

Aplikace Paper

Tady začíná ta pravá sranda. Teprve připojení přes Bluetooth a příslušná aplikace udělá z Pencil neobyčejný stylus. Krabička prezentuje několik aplikací, se kterými stylus spolupracuje, kompletní seznam a popis najdete na stránkách FiftyThree.

Budu se hlavně věnovat aplikaci od výrobce, aplikace Paper. Ze začátku si založíte profil (můžete, nemusíte), abyste mohli sdílet a zároveň prohlížet práce ostatních. Své výtvory si můžete rozdělit na jednotlivá plátna a ty řadit do již přednastavených nebo vlastně vytvořených složek. V nastavení můžete editovat svůj profil, spravovat připojené účty, zálohovat a nakonec i správu stylusu.

Obecné nastavení aplikace

Tools nastavení

Úvodní obrazovka aplikace

 

Samotné prostředí je jednoduché a intuitivní. Máme zde na výběr mezi textovým editorem, změnou pozadí/pracovní plochy a editorem pro štětec.

Textový editor, pozadí a štětec

Poslední zmíněná možnost má další dvě rozdělení, v první části najdete „button“ pro přípojení stylusu. Jednoduše přiložte hrot na tlačítko a vyčkejte (samozřejmostí je mít zapnuté Bluetooth), než se stylus spáruje. Hned vedle se nachází pravítko, díky kterému budete „čmárat“ krásně rovné linky. Dalším nastrojem je váleček. Ten po pravdě nevím, k čemu slouží, do dneška jsem na to nepřišel a nepoužívám ho. A jako poslední je nástroj nůžky, díky kterým můžete vyjmout část obrázku, a libovolně posouvat po plátně. Na konci pravé strany máte paletu, kde si vybíráte/mícháte barvy.

Na výběr je mezi pěti nástroji

Paleta barev

Posunutím prstem doleva se dostaneme do druhé části, kde si můžete vybrat z celé řady kreslících potřeb. Zpřístupněné jsou jen některé nástroje, zbytek si musíte za malý poplatek dokoupit nebo odemknout pomocí stylusu. Pokud si ale dobře vzpomínám, s vydáním aplikace pro iPhone jsou všechny možnosti odemknuty od začátku (nemohu potvrdit, nástroje jsem měl koupené, ještě v době, kdy byli placené). Máte na výběr mezi inkoustovým perem, tužkou, zvýrazňovačem, fixou a štětcem. Mezi možnosti patří i guma, kterou využijete, když nemáte stylus.

Připojení stylusu je opravdu jednoduché

Vybere si každý. Já hlavně skicuju a kreslím si všemožné nápady a poznámky, takže využívám hlavně tužku, sem tam zvýrazňovač. Po připojení stylusu automaticky přestane „fungovat“ prst, takže se nestane, že byste prstem omylem nakreslili něco, co jste nechtěli. Je tu naopak možnost nastavit jednu z akcí (pero, rozmazávaní, žádná akce). Pokud hodně „blendujete“, bude se vám hodit. Stylusem kreslíte, prstem rozmažete, jak snadné, že?

Na stránkách výrobce najdete veškeré aplikace, které stylus podporují a jaké funkce jsou k dispozici. Osobně jsem vyzkoušel všechny „appky“ od Adobe, GoodNotes a Tayasui Sketches.

Závěr

Tentokrát jsem svoje očekávání trochu snížil oproti stylusu od Adonit (čekal jsem asi podobnou kvalitu práce, jako s grafickým tabletem), a zklamaný jsem nebyl. Za cenu lehce přes 1000 Kč dostanete kvalitně zpracovaný stylus na skicování, se kterým po větším tréninku zvládnete super věci, tady je důkaz.

Jediný problém, který se mi teď naskytl, je nefunkčnost gumy. Ze začátku fungovala, pak jsem stylus chvíli nepoužíval a nyní nechce fungovat. A kvůli Halo Back sklu, které jsem recenzoval minule to snad nebude. Ještě zkusím vyměnit za náhradní a uvidí se 🙂

Komentáře k příspěvku “FiftyThree Pencil – Bluetooth stylus pro iOS zařízení” (2)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.