Alcatel watch slider

Alcatel OneTouch Watch: chytré hodinky za super cenu

Alcatel OneTouch Watch: chytré hodinky za super cenu

Nebudete věřit, jakou radost jsem měl, když mi přišla SMS od České pošty, kde stálo, že převzali balík, který mi zítra doručí. Ono se není čemu divit. Poprvé jsem je chtěl objednat už před dvěma měsíci. O čem že to vlastně mluvím? O hodinkách od společnosti Alcatel, Alcatel OneTouch Watch.

Oficiální datum vydání v České republice bylo stanoveno na začátek léta, tedy v Červnu. Ovšem přes velký zájem nebylo téměř možné hodinky sehnat. Na začátku Července byla naskladněna pouze bílá verze hodinek určená pro ženy. Nejsou přímo určené pro ženy, ale já chtěl pouze černý model. Takže jsem si tuto variantu objednal a čekal, až bude skladem. Až jsem se konečně dočkal!

Alcatel Watch - Hodinky v celé své kráseHodinky v celé své kráse

Cena: to je hlavní tahoun

Ceny hodinek se pohybují od 2 990 Kč do necelých 4 000 Kč. Já měl to štěstí a hodinky pořídil za tu nejnižší zmiňovanou cenu. Kromě hodinek v černě a bílé barvě gumového řemínku byla představena i verze s ocelovým řemínkem. Ty ale zatím nejsou dostupné a předpokládá se, že pro Českou republiku ani nebudou, což mě osobně velmi mrzí.

Co se týká parametrů, hodinky disponují kulatým barevným TFT IPS displejem o velikosti 1,22“ palců (rozlišení 240 x 204 px), váží pouhých 60 gramů a pro uchycení zde slouží motýlová spona. Hodinky jsou voděodolné, s certifikací IP67 (k tomu se ještě dostaneme). Propojování a synchronizace se zařízením probíhá pomocí technologie Bluetooth. Někoho možná potěší přítomnost NFC, ačkoliv u nás je jeho uplatnění zatím minimální. Kapacitou baterie, která činí 210 mAh, výrobce slibuje až pět dní bez nabíjení, při minimální zátěži. A to nejzajímavější nebo nejdůležitější nakonec. Hodinky využívají svůj vlastní proprietární operační systém, kompatibilní jak s Google Android, tak s iOS (hurá!).

Alcatel Watch - Hlavní obrazovka (ciferník)Hlavní obrazovka (ciferník)

Pro zařízení s Androidem je spousta alternativ, ať už se jedná o skvostnější verzi kulatých hodinek od společnosti Motorola, Moto 360, nebo ještě lepších, mnohými nazývány králem chytrých hodinek, LG G Watch R. Nesmíme ale ani opovrhnout hodinkami Sony SmartWatch 3 a Asus ZenWatch. Určitě jste si všimli, že jsem tu nezmínil celou „rodinku“ hodinek od společnosti Samsung. Ty fungují na svém operačním systému Tizen OS pouze pro Samsung zařízení, takže je nebudu počítat. Tim Cook a jeho Apple to má trochu těžší, což je i můj případ. Musím se přiznat, že moc značek, které by vyráběli hodinky pro iOS, neznám. Snad jen hodinky od Pebble, ale ty se tady také těžko shání. A pak tu máme ty „nejlepší“ hodinky pro Apple, Apple Watch. Nebudeme probírat, zda jsou dobré, špatné, drahé, levné a podobně. Proto jsem tento článek nepsal a určitě vás to ani nezajímá. Pojďme si ale říct něco o Alcatel OneTouch Watch.

Design: kulatá klasika v moderním stylu

Musím pochválit povedenou kombinaci kovu a plastu. Ze začátku jsem měl velké obavy, ale na živo hodinky vypadají skutečně dobře. Osobně bych jenom udělal menší rámeček ve stylu Moto 360. Délka řemínku se velmi jednoduše nastavuje. Na „zadní“ straně najdeme diody pro měření srdečního tepu. Určitě musím zmínit styl nabíjení. Konektor pro nabíjení se nachází relativně chytře na konci řemínku, kdy po sejmutí krytky máte klasický USB konektor. Tím odpadá potřeba mít jakýkoliv kabel (k hodinkám dostanete USB prodlužovací kabel). Byl jsem skeptický ohledně viditelnosti na slunci, ale musím říct, že při nejvyšším jasu (možnost nastavit tři režimy jasu) jsem na přímém slunci viděl poměrně dobře, a to jsem na sobě měl sluneční brýle. Určitě si říkáte, jak je na tom baterka. Za celou dobu užívání jsem pěti dnů nikdy nedosáhl, ale je pravda, že mi hodinky svítí a vibrují každých 10 minut. Nejdéle mi hodinky vydrželi cca dva a půl dne. Ale věřím, že kdybych se tak často nedíval na čas (občas úplně zbytečně) a můj mobil nebyl tak zaneprázdněný, tak by vydržely déle. Potěšila mě rychlost nabíjení. Výrobce udává 90 minut do plného nabití, což potvrzuji. Za necelou hodinu nabíjení mám vždy „plnou nádrž“.

Alcatel Watch - logo na motýlové sponěLogo na motýlové sponě

Vzhledem k ceně je velké překvapení, kolika senzory Alcatel hodinky osadil. Kromě senzoru pro měření srdečního tepu zde máme gyroskop a akcelerometr (pro sledování pohybových aktivit a kompasu). Díky těmto senzorům funguje také další věc, a sice automatické zapínání displeje při zvednutí ruky. Moje procentuální úspěšnost je přibližně 85%. Ne vždy hodinky poznají, že je prosím o zobrazení času. Poslední část, které jsem se chtěl věnovat je voděodolnost. Nemám s takovým zařízením žádné zkušenosti, proto i přes záruku výrobce se mi zastavilo srdce, když se hodinky poprvé dostali do kontaktu s vodou. Strach časem opadnul a já si dnes běžně myji ruce a vůbec mi nevadí, když se voda dostane až k hodinkám. Ale věřil jsem, že toho Alcatel OneTouch Watch zvládne více. Proto jsem se za podpory své přítelkyně se slovy: „Dělej, tak to zkus, máš je v záruce!“ rozhodl, že hodinky otestuji v koupelně. Šampón, sprchový gel a přímý proud vody ze sprchového kohoutku. Nic z toho hodinkám (alespoň zatím doufám) neublížilo. Dokonce ani aktivity na koupališti, ale to už jsem chvílemi měl strach. Standart IP67 (odolný vůči vodě v hloubce 1 metru po dobu 30 minut) v tomto případě funguje. Můžu tedy říci, že jsou opravdu voděodolné.

Alcatel Watch - zadní strana (diody)Zadní strana (diody)

 Uživatelské prostředí: vše funguje, jak má a to je hlavní

Design uživatelského prostředí je pro mě menší zklamání. Dokázal bych si představit daleko lepší a důstojnější vzhled. Na druhou stranu je menu jednoduché a okamžitě ho každý pochopí. U každé aplikace vám hned dojde, k čemu slouží a jak jí ovládat. Máme zde aplikaci počasí, aktivity, srdeční tep, běh, stopky, přehrávač, kompas, spoušť fotoaparátu na mobilu, změna typu ciferníku, hledání telefonu, vibrace, Bluetooth, změna jasu a změna barvy prostředí. Už z názvu většiny aplikací vyplívá, k čemu slouží, takže se zmíním jen o některých.

Alcatel Watch - hlavní menuHlavní menu

Aplikace: zázraky nečekejte

Mezi zajímavé funkce určitě patří měření srdečního tepu. Zda hodinky měří přesně, nebo ne nedokážu posoudit, určitě to nebude tak přesné, jako někde u doktora. Bohužel si tep nezměříte jinak, než ručním spuštění funkce, odpadá tedy zde měření tepu během vašich aktivit.

Alcatel Watch - aplikace měření srdečního tepuAplikace měření srdečního tepu

Pomocí aplikace přehrávač můžete spouštět hudbu z vašeho telefonu. Klasické funkce, jako je například zeslabit/zesílit hudbu, přehrát předchozí/další stopu je samozřejmostí. Tímto seznam funkcí přehrávače končí, proto možná nepotěším uživatele (jako jsem například já), kteří mají v telefonu hodně seznamů/složek. Ano, bohužel můžete listovat jen v aktuálně spuštěném seznamu stop, pro výměnu musíte vytáhnout telefon a změnit seznam.

Alcatel Watch - hudební přehrávačHudební přehrávač

Pokud se rádi fotíte sebe a okolí, a pokud vám „selfie“ záběr nestačí, je tu možnost spoušť fotoaparátu v mobilu. Funguje to jednoduše. Mobil položíte tak, aby fotoaparát zabral to, co chcete a pak jen na hodinkách kliknete na funkci spoušť. Přiznám se, že tuto funkci asi nevyužiji a ostatní telefony, co mají samospoušť, také ne (chápu, že s touto funkcí jen mobil položíte, v klidu se postavíte a zmáčknete tlačítko, ne jako v případě samospouště, kdy při nedostatečném času musíte trošku zrychlit, abyste v záběru vůbec byli). Pro někoho to ale může mít význam.

Poslední aplikace, které se budu věnovat, je změna ciferníku, máte zde možnost vybrat si mezi třemi styly. Klasický ručičkový, poté druhý minimalistický a poslední, který používám já, digitální. Změnu pozadí provedete pouze v aplikaci v telefonu.

Alcatel Watch - aplikace změna ciferníkuAplikace změna ciferníku

Hodinky podporují notifikace o příchozích a zmeškaných hovorech, SMS, E-mailech, upozornění z Facebooku, Messengeru, Viberu a pár dalších aplikací. Osobně doufám, že se počet podporovaných aplikací rozroste. Víc toho zatím neumí.

Alcatel Watch - nosí se velmi pohodlněNosí se velmi pohodlně

Aplikace: bez něho ani ránu

Abyste mohli hodinky plnohodnotně používat, musíte si do telefonu nejdříve nainstalovat již zmíněnou aplikaci. Aplikace se jmenuje Alcatel Move a najdete ji zdarma jak na Alcatel Move App Store, tak Alcatel Move Google Play.

Alcatel Watch - mobilní aplikace Alcatel MoveMobilní aplikace Alcatel Move

V hlavní nabídce najdete vaše denní cíle, které jste si nastavili. Ať už jde o počet kroků, spálených kalorií, vzdálenost nebo dobu chození/běhání nebo také třeba dobu spánku. Časová osa vám zobrazí, co jste během dne dělali a kdy jste to dělali. V nastavení si kromě údajů o vás (pohlaví, výška, váha věk, atd.) nastavujete také denní cíle a nastavujete synchronizaci údajů z hodinek.

Jako poslední kategorii tu máme Hodinky Watch. Právě zde se nastavují veškeré funkce a akce, které hodinky provedou. Najdeme zde nastavení budíku, již zmiňovanou změnu tapety, oznámení aplikací a mnoho dalšího.

Alcatel Watch - nastavení nofitikací a pozadí ciferníkuNastavení notifikací a pozadí ciferníku

Závěr: nádherné a funkční zařízení za málo peněz

Suma sumárum, hodinky Alcatel OneTouch Watch jsou skvělou možností pro majitele Apple zařízení, kteří by si rádi pořídili „chytré hodinky“, ale přijde jim zbytečné dávat obrovskou částku za Apple Watch. A majitelům Android zařízení jen stěžují výběr v relativně širokém sortimentu. Jsou skvělé, jako módní doplněk, vydrží na jedno nabití víc, jak jeden den (na nic nenarážím), notifikace fungují, jak mají a patří mezi nejlevnější hodinky na trhu (nepočítám-li neznámé značky na Ebay). Chcete-li vstoupit do světa „wearables“, Alcatel OneTouch určitě nebude krok vedle.

Komentáře k příspěvku “Alcatel OneTouch Watch: chytré hodinky za super cenu” (1)

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.